Zerind
Zerind régi magyar, eredetű férfinév, a Szörény egyik
feltételezett eredeti alakjának, a Szeveren névnek a -d kicsinyítőképzős
változata.
Névnapok
Naptári névnapok: Nincs naptárban
Naptárban nem szereplő névnapok: január 8., október 23.,
***
Valószínűleg török eredetű, a jelentése szerető, szeretett, esetleg kis mormota.
A Zerind név becézése: Zeri, Zerkó, Zerus, Zerka, Rindi, Rindus, Rindó, Rinduka
***
A MEK (Magyar Elektronikus Könyvtár) keresztnevek tárában az alábbiak olvashatók a Zerind névről: ZERIND - magyar eredetű; jelentése: szerb.
***
Egy ősmagyar neveket összegyűjtő oldalon is megtaláltam a Zerind nevet itt a névnapot Napisten havának (június) 16. napjára teszik, s jelentésül Koppány apjaként jelzik.
***
Nagyzerind (vagy Nagyzerénd, románul: Zerind) falu Romániában, Arad megye északnyugati részén. A Fekete-Körös alsó szakasza mentén, a bal partján terül el, a Kétkörösközben. A község névadója, Tar Zerind, a lázadó Koppány édesapja, aki nemcsak somogyi, hanem bihari dukátus is volt.
A község megnevezéséről egy népmonda is szól: "A környék ura egy vadászaton célba vett és megsebzett egy szarvast. Az uraság nagy szelindek kutyája üldözőbe vette, de nem bírta utolérni. Az üldözéstől kimerült szelindek a Körös vizét átúszva leheveredett a folyóparton és elpusztult. A gazdája azon a helyen kápolnát emeltetett, amelynek romjain a ma is álló templomunk áll. A nagy szelindek elpusztulásának helyét az emberek Nagy Szelindeknek, azaz Nagyzerindnek nevezték el."
***
Zerind vagy Szerénd a "tar" (? - 971 előtt), Szent István király rokona, a Szent István ellen fellázadt Koppány somogyi vezér apja volt.
Származása
Szent István és Tar Zerind rokonsági foka bizonytalan. A rokonságot az alapozza meg, hogy fiának tartják Koppányt, aki csak erre alapozhatta trónigényét. Semmilyen konkrét elsődleges forrás nincs Zerind és Koppány viszonyáról, vagy akár Koppány lázadásáról és trónigényéről. Mivel a nevét viselő települések és birtokok Teveli és Termecsü birtokai mellett fekszenek, Hóman Bálint feltette, hogy Zerind Árpád nagyfejedelem legidősebb fiának, Tarkacsunak az ágából ered, s így Teveli fia és Termecsü öccse lehetett. Eszerint Árpád legidősebb fiának, Tarkacsunak volt fia Teveli, unokája Tar Zerind, aki így Termacsu öccse és Árpád dédunokája volt.
Mivel Somogy 955 előtt Falicsi szállásterülete volt, Györffy György korábban úgy gondolta, hogy Koppány Falicsi ágához tartozott, de - többek között mivel Koppány neve nem található a Falicsi (Fajsz) nevét viselő helyek, azaz birtokai közelében - megváltoztatta álláspontját és elfogadta Hóman Bálintét.
Bakay Kornél Tar Zerindet Géza öccsével, Mihállyal azonosítja, fiát, Koppányt pedig Szár Lászlóval, arra alapozva, hogy ők is megkeresztelkedtek, még ha csak színleg is: "Mihály azonos Tar-Szörénddel, tehát a pogány neve Tar-Szörénd volt. Tehát a két testvér; Gyevicsa (Géza) és Tar-Szörénd. A keresztségben az egyik a Stephanos (= a Megkoszorúzott), a másik a Mihály nevet kapta. Ha ez a feltevésem helyes, akkor még kiélezettebb a történelmi dráma, mert Tar-Szörénd fia Koppány, Géza fia Vajk. A keresztségben Vajk ugyancsak a Stephanos nevet kapta" Tar Zerindnek és Koppánynak azonban nem ismerjük a keresztény nevét, Mihálynak és Szár Lászlónak pedig a pogány nevét, s ezeket a hiányokat ez a feltételezés kitölti.
Mihály azonban Géza öccse volt, Koppány pedig jóval idősebb Istvánnál, mert az éppen felserdült István előtt Koppány előbb Biharban, majd Somogyban birtokolt területeket. Tar Zerind Gézánál minden bizonnyal idősebb volt.
***
Zerind rezgésszáma:
Z + E + R + I + N + D = 8 + 5 + 9 + 9 + 5 + 4 = 40 = 4 + 0 = 4
Jelentése, értelmezése:
4.: A fegyelem és a talány jelölője
A 4-es számra jellemző, hogy erősen ragaszkodik a hagyományokhoz, stabil szokásaihoz ragaszkodik, nem vállal kockázatot semmivel kapcsolatban sem, emiatt fél a változástól, és az új dolgok kipróbálásától. Nem irányító típus, inkább mindent maga csinál. Szellemi téren igen kreatív.
Ezen kívül a 40-es számnak is van egy különleges jelentése:
A számmisztika szerint a kétjegyű számokat addig kell összeadnunk, míg egyjegyűt nem kapunk, a 4-es is negatív erőkkel bír, ám a 40-es szám 4+0, is rengeteg bajt hozhat magával. Ez a szám már a Bibliában is sokszor megjelent, hiszen Jézus negyven napra vonult el a pusztába étlen-szomjan, Ali babát pedig negyven rabló támadja meg.
Forrás:
https://nevek.wqw.hu/1012-zerind-nev.html
https://www.babanet.hu/utonevkereso/Zerind,Z
https://mek.oszk.hu/00000/00084/00084.htm#2s
https://hu.wikipedia.org/wiki/Nagyzerind