Mátyás
A Mátyás héber-latin eredetű férfinév. A héber Mattatiás nevet görögül Ματταθίας-ra (Matthaios) fordították át. Ezt a szót latinosították Matthias néven, amely magyarul Mátyás lett. A jelentése Isten ajándéka. Más vélemény szerint a manu, azaz a "jó", és a thesis, azaz az "elhelyezés" szavakból származik. Ezért Mátyás: a rossz - vagyis Júdás - helyére "elhelyezett jó".
***
Más megközelítés is a Matatias névből származtatja. A Biblia szerint modinai pap, a Makkabeud testvérek atyja. Jelentése: Jahve ajándéka.
Becézése: Mátyáska, Matyi, Matyika, Matyus, Matyó, Matykó
Jellemzése: legfőbb jellemzője a teremtés a teremteni vágyás, családja érdekében. Szenvedélyes, a csalódásokat nehezen viseli és dolgozza fel.
***
Elemzése: alkotó, idealista, érzékeny személyiség kialakulását támogatja. Teljesítménye akkor a legjobb, ha nyugodt körülmények között dolgozhat, legjobb, ha írásban végezhető a munkája, ami nem igényli mások társaságát. Kedvező lehet, ha elemzéseket vagy számításokat végezhet. Külső szemlélő számára nyugodtnak tűnhet, de sokszor feszült, nyugtalan. Szívesebben fejezi ki magát írásban, mint szóban. Az önbizalom és magabiztosság hiánya döntési helyzetekben megnehezíti a dolgát.
További becenevei: Mackó, Macó, Macóka, Matis, Mátis, Matkó, Mató, Matus, Matyis, Matyók, Matyóka, Matyus, Mátyus, Móci, Matyuli, Matyesz, Motyi, Matyicska, Mátyáska
***
A mondák szerint Mátyás király, az igazságos néha álruhában járta az országot, hogy megismerje a nép gondjait, segítsen a szegényeken, az önkényeskedő főurakat pedig megbüntesse. A valóságban azonban ez nem igaz, mivel Mátyás szeretett mindent személyesen intézni. A történészek szerint Mátyást életében sem a nép, sem a főurak nem kedvelték. A nép azért, mert a sok háborúval együtt jártak a hatalmas adók is, a főurak pedig azért, mert nem dinasztiából származott, hanem "csak" egy hozzájuk hasonló főúr gyermeke volt.
***
A legfontosabb életfeladata az anyagi önfeláldozás a környezetében és a családjában. Nem magának, hanem a családnak kell, hogy teremtsen. Minden lehetőséget ehhez kap. Éreztetnie kell vele, mennyire fontos a szerepe. Erre a párjának figyelnie kell, ellenkező esetben elveszítheti őt. A körülötte élő emberek bíznak benne és támogatják. Ezen keresztül lehet vezető. Nem képes önállóan harcolni, csak másokkal együtt. Az élethelyzetekben érzelmileg reagál, így szenvedélyessé válhat. Hajlamos a csalódásra, viszont nehezen viseli. Vágyain keresztül könnyen befolyásolhatóvá és irányíthatóvá válhat. Nehezen viseli a lemondásokat és a kudarcokat, ilyenkor áldozatnak érzi magát.
***
Részlet egy Szent-Mátyás életéről, történetéről szóló írásból:
A Mátyás név zsidó szó, jelentése 'Istennek ajánlott' vagy 'Istennek ajándéka' vagy 'kisded' vagy 'alázatos'. Alázatos lehet az, aki nyomorúságot szenved, aki megvizsgálja saját magát, és úgy találja, hogy semmi jót nem érdemel, és az is, aki meglátja Isten hatalmasságát, és megutálja önmagát. Mátyás apostol mindháromnak megfelel, mert mártír volt, saját magát megutálta, és csak Isten nagyságát kívánta.
A Lévi nemzetségéből, Betlehemből származó Mátyás nagy tudós volt. Az áruló Júdás helyébe választották sorshúzás és isteni jeladás után. Apostollá választása utáni életéről eltérőek a legendák. Némely írások szerint Macedóniába ment prédikálni, és itt az ördög vakító mérget itatott vele, de ez nem ártott neki. Miután még másokat is meggyógyított, az ördög javaslatára - aki csecsemő képében jelent meg a népnek - tömlöcbe vetették és megkínozták. A börtönből Jézus szabadította ki, hogy tovább hirdesse az Igét. Mikor az emberek nem hittek neki, megmondta, hogy a pokolra fognak szállni, ami rögtön meg is történt. Ezt látva a többiek mind megtértek, és ettől kezdve mindenki hitt Mátyásnak.
Az emberek képzelete Mátyás apostol ünnepe és a közeledő tavasz között kapcsolatot teremtett, így lett a szent Jégtörő Mátyás, mert az ő szekercéje töri meg a jeget, a tél hatalmát. Sok népi hiedelem és szokás ezzel kapcsolatos. Szokás mondani, hogy "ha Mátyás jeget talál, töri, ha nem talál, csinál", illetve hogy "Mátyás, Gergely két rossz ember". Ha Mátyáskor még fagy, akkor a jégtörő éleztetni adta a csákányát. Az apostol ezen a napon osztja ki a sípokat a madaraknak, hogy újra énekeljenek. A Mátyás-napi időjárásból lehet jósolni az éves termésre, tojásszaporulatra. A hideg idő jó termést jelent, a szeles pedig kevés tojást. Ha Mátyáskor esik, akkor a jég elveri majd a termést, a szőlő savanyú lesz. Mátyás apostol az ácsok, a mészárosok és a halászok védőszentje. Ezért a Mátyás napján fogott hal az egész évi szerencsés halászat előjele.
Az időjárási regulákon kívül Szent Mátyás néhány kalendáriumhoz kötött történetnek is hőse. A hagyomány szerint az Úr Mohácsra küldte Mátyást jeget törni, a szekcseiek azonban megállították, és pálinkával leitatták. Ezután a szent visszafordult, és elmaradt a jégtörés. Aztán Isten Gergelyt küldte el, akit viszont a báriak borral itattak meg. Végül Józsefet küldte el az Úr, és ő baltájával meg is törte a Duna jegét.
*
Érdekes, hogy bár az időjárás hirtelen tavaszra fordulását vártak ettől a naptól, ha esett a hó, akkor búzát, árpát, zabot, sárgarépát, petrezselymet, borsót vetettek az emberek a jó termés reményében, mert így nem eszi meg a féreg a magvakat. A Mátyás-napi libatojást megjelölték, és többnyire ki sem költötték, mert úgy tartották, hogy az e napi tojásból kikelt jószág szerencsétlenséget hozna.
A pásztorok is várták már Mátyást, aki elhajtja a havat, kicsalogatja a füvet a hó alól.
A juhász is Mátyás-nap után mehetett ki először a legelőre. Ezen a napon kezdenek ívni a csukák, és a Mátyás napon fogott csuka "Mátyás csukája", és az egész évi szerencsés halászat előjele. A szökőnapot régen Mátyás ugrásának nevezték, mivel 24-én toldottak be egy napot, Mátyás napja ilyenkor 25-ére csúszott.
***
Mátyás rezgésszáma:
M + A + T + Y + A + S = 4 + 1 + 2 + 7 + 1 + 1 = 16 = 1 + 6 = 7
Jelentése, értelmezése:
7.: Az ész, és a tudatalatti rezgésszáma
Minden 7-esekre jellemző, hogy valami olyan, különleges erővel bírnak, mellyel hatással lehetnek társaikra. Nagyon jó a megérzésük, és könnyedén felszínre hozzák mások tudatalattijukban rejtőző érzelmeiket, szinte belelátnak a másikba. Nagyon erős akarattal rendelkeznek, szinte képesek lennének hipnotizálni másokat, ám ezt sosem használják ki, és természetfeletti képességüket ritkán használják.
Ezen kívül a 3-as és a 7-es számnak van egy különlegessége is:
A görög-római kultúrában e két szám szent számnak számít. Pontosabban a 3-as a makulátlan egységet jelentette a szentháromságban, a 7-es szám pedig a napok száma, és abban az időkben számon tartott bolygók száma miatt lett különleges. Ebben az időben minden varázsigét háromszor, vagy hétszer kellett elismételniük ahhoz, hogy hasson. Az orvoslásban is különleges volt a 7-es szám, hiszen úgy tartották, hogyha a haldokló egyén a 7. napot túléli akkor felépül, és életben fog maradni.
***
7. szám névérték: Olyan tudás birtokosai, amivel könnyen irányíthatnak másokat. Nagyon erős az intuíciójuk, szinte belelátnak másokba, szinte olvasnak bennük. Erős akarattal rendelkeznek.
***
E név viselői komoly, gondolkodó, filozofikus hajlamú férfiak, mint híres névrokonuk, az "igazságos" király. Eredendően idealisták, valami szép és általános igazságot keresnek az életben, amit sajnos többnyire nem találnak meg. Van bennük gondoskodó, védelmező hajlam is, csak gyakran túl sokáig gondolkodnak azon, hogy mi lenne a legjobb segítség, cselekedet, és közben elmúlhat az alkalom, amikor hasznosak lehettek volna. A bölcselkedő oldal mellett egy jó kedélyű, vidám, kópés részük is van, csak nem mindig merik megmutatni. A feladatuk az, hogy képesek legyenek összhangot teremteni a gyermeki, életvidám és a felnőttes, komoly részük között, és mindkettőt meg tudják élni a mindennapokban.
Forrás:
https://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1ty%C3%A1s
https://nevnaplap.hu/matyas-nevnap-eredete-es-jelentese/
https://wiki.startlap.hu/mikor-van-matyas-nevnap/
https://magyar-irodalom.elte.hu/erdy-kodex/html/dolgozatok/Matyasrol.html
https://ma7.sk/kozelet/aktualis/jegtoro-matyas
https://mainevnap.com/matyas-nevnapja