Attila

2023.01.07

Az Attila vagy Atilla, a hun király germán, közelebbről gót eredetűnek tartott neve. Iordanes szerint a gót atta szó kicsinyítőképzős változata. Ennek jelentése: atyácska. A név gót eredetét számos jelentős nyelvtudós vitatja, illetve vitatta, köztük Rásonyi László turkológus is, aki szerint a név török, eredeti alakja 'Etil'. Ez a Volga, később a Don folyó török neve volt. Az Etilből lett az Etele, majd Atila névalak, amely a gót származás tévhite miatt vált Attila helyesírásúvá. A kiejtés a mai napig sem követte ezt az írásváltozatot.

**

Czuczor Gergely és Fogarasi János a következőket mondja a szóban forgó személynévről: "Átilla v. Attila Kézai Simon krónikájában: Ethela, a Névtelen jegyzőnél eléforduló 'Ecil-burgu' szó első részében pedig: Ecil, mely nevet némelyek, különösen Thierry és Szabó Károly a Volgának régi Athel (a tatár-törökben ma is Etil, Itil) folyó nevétől származtatják. Nincs kifogásunk ellene. De hát Athel, Etil, Itil, mit jelentenek? Azt mondják, hogy a tatár nyelvben vizet, folyót jelentenének. Ily értelmet a szótárakban nem találunk, s megkérdeztük Vámbéry társunkat, ki a keleti tatár nyelvekben kitünően jártas, de ő sem mondhatott többet. Ámde a mongol nyelv kisegít bennünket. Mongol nyelven a Volga folyó neve Edsil ghool. Ez utóbbi am. folyó, az első kétségen kivül azonos edzele igetörzszsel (ds és dz a mongolban ugyanazon betüvel fejeztetik ki, és csak i előtt ds, egyebütt rendesen dz), mely igetörzs az uralkodás fogalmát fejezi ki s tulajdonképen am. uralkodjál v. uralkodó, fejedelem, ('edzen' ugyan ezt jelenti), tehát Edsil ghool am. fejedelmi folyó, mint legnagyobb folyó Európában. Edsil szó pedig, mint látjuk legeslegközelebb áll a Névtelen jegyző Ecil szavához. Innen az Etele név, vétessék akár a Volga folyótól, akár az edzele igétől, az 'uralkodó' vagy 'fejedelem' fogalmát foglalja magában. Mi e nevet az 'Atila' czikk alatt kétkedve 'itélő' szóhoz hasonlítottuk, mert később a honfoglaló magyaroknál is a fejedelem után Konstantin szerint a biró volt az első személy. Buda korában pedig Atila v. Etele inkább csak másod személyként szerepelt."

A mongol ejen, kiejtve edzen kifejezés jelentése tehát fejedelem. Különböző népek képviselőinek hallása szerint lett e címből Etele, Etel, Etzel, és végül - a germánok körében - Attila, azaz Atyácska. Árpád családjában hasonló nevű uralkodó Ézelő, VII. Kónsztantinosz munkájában: Ezelekh (Εζελεχ).

Rokon nevek

Atilla: a névnek az eredeti, kiejtést tükröző írásváltozata

Etele: az Attila névnek vagy annak későbbi német származékának, az Etzelnek a régi magyar formája.

Ete: az Etele rövidülése

Gyakorisága

Az Attila név igazán csak a 20. század második felében vált népszerűvé, a század elején kevéssé ismerték. Erre példa, hogy József Attila nevét nevelőszülei semmisnek vették, amiről így írt önéletrajzában, a Curriculum Vitae-ben:

"Nem csupán azért érdekeltek a hun királyról szóló mesék, mert az én nevem is Attila, hanem azért is, mert Öcsödön nevelőszüleim Pistának hívtak. A szomszédokkal való tanácskozás után a fülem hallatára megállapították, hogy Attila név nincsen."

1967-ben már a 6. leggyakoribb név volt, a 80-as években pedig a 7. helyen állt. Az 1990-es években az Attila igen gyakori volt, a 2000-es években a 17-24. leggyakoribb férfinév.

Az Etele név a 13. században vált önálló személynévvé, de gyakori sosem volt, az 1990-es években az Atillával és Etével együtt szórványosan fordult elő, a 2000-es években egyik sem szerepelt a 100 leggyakoribb férfinév között.

közszóként

atilla: egy magyar katonai és nemesi ruhadarab neve, de Vas megye egyes területein a női felsőruhadarabot hívták attilának

egyes dunántúli területeken a vásott gyerek neve, de szokták feleselő asszonyokra is használni

a Kiskunság egyes részein egy vad, szilaj marhafajta népi neve

atillás, atillások: Göcsejben az olyan kőművesek elnevezése, akik kevés szakértelemmel rendelkező népi építőmesterek voltak

***

Név elemzése:

Az Attila név nagyon érzékeny, idealista és intuitív természetet kölcsönöz viselőjének. Könnyen fejezi ki magát a művészeten, zenén keresztül, vágyik arra, hogy másokat segíthessen. Mivel vonakodik figyelni az üzleti és gyakorlati problémákra, nehezen jut el a pénzügyi sikereknek arra a szintére, ami kijárna neki fáradalmaiért. Sok mindent érzékel, amit nem tud megérteni, könnyen befolyásolhatják mások gondolatai anélkül, hogy tudná, ezek mivel hatottak rá.

***

Az emberek támasza. Életfeladatában megjelenik környezetének a segítése és támogatása. Mindig lehet rá számítani. Szorgalmas és kitartó azokban a helyzetekben, ahol céljai vannak. Szívósan küzd az anyagi sikerekért, de sokszor rugalmatlan és makacs. Igazán egy olyan hivatásban tud kiteljesedni, ahol megfelelő feladatokat és felelősséget kap. Gyakran idősebbnek hat a koránál, mert mindent komolyan vesz. Tehetsége a munkában jelenik meg igazán. Ha nem talál megfelelő célokat, elbizonytalanodik, és befelé fordulóvá válhat. Állandó függésben van az anyagi lehetőségektől. Ha sikertelen, akkor túlságosan merev és mogorva lehet. Amivel mindig meg kell küzdenie, az a birtoklás és a magány.

***

Femina cikke szerint, ha gyermekünknek ezt a nevet adjuk, az alábbi jellemzőkkel számolhatunk. Az Attila név eredete atya, apácska. Viselői hatalmas szívvel és lélekkel születtek. A kis Attilák már az óvodában is kimutatják az igazságérzetüket. Nem viselik el, ha gyengébbet és kisebbet bántanak. Végtelenül adakozóak, tiszteletben tartják a hagyományos értékeket. Nagyobb korukban mindenhol ott vannak, ahol elkél a segítség. Nagyon szeretnek karitatív tevékenységeket végezni, belőlük kerülnek ki a legjobb pszichológusok, papok vagy pedagógusok. Sokszor a saját tulajdonukról is lemondanak mások érdekében, de az univerzum mindig kiegyenlíti a veszteségeiket.

*

A Femina másik cikke szerint az Attilák életfeladatairól nyerhetünk némi információt. Jelentéséből is az következtethető ki, hogy atyáskodó, óvó természet a név viselője, életfeladata támaszként szolgálni a körülötte lévőknek.

Szorgalmas, kitartó, néha már-már buzgómócsing lehet, amit iskolatársai nehezebben élhet meg, későbbi munkáltatója viszont örömmel tapasztalhat. Olyan munkában tud majd nagyot alkotni, ahol felelősséggel járó feladatot kap.

Rossz tulajdonsága, hogy nehezen viseli a kudarcot. Túl komolyan vehet egy egyszerű társasjátékot is. Szülőként segítsd a veszítés elfogadásában, illetve a szerencse forgandóságában való hitében.

***

Más források az alábbi jelentést társítják az Attila névhez: "szeretett apánk, atyuska"

További információ:

A hun fejedelem Attila valódi nevét nem ismerjük, a seregében és az udvarában szolgáló germánok nevezték őt Attilának, azaz atyuskának, apácskának. Attila 434-től 453-ig uralkodott, a népvándorlások korának legtekintélyesebb uralkodója volt. Kézai Simon Magyar Krónikájában így jellemezte: "Attila király sötétbarna színű, fekete és villámló szemű, széles mellű, büszke járású, alacsony termetű ember volt..." Isten ostorának, világverő Attilának nevezték. Halála után a Hun Birodalom felbomlott. A krónikák szerint hármas koporsóba temették el (arany-, ezüst-, vaskoporsó) fegyvereivel, ékszereivel, legkedvesebb lovával, és leghívebb szolgáival együtt, egy folyómederben lévő közös sírba.

Védőszentje Zamorai Attilanus (Szent Attila) püspök, 1095-ben II. Orbán pápa avatta szentté.

Az Attila név a régebbi évszázadokban nem volt használatos, csak a XX. század második felében vált közkedvelt névvé. A névadásban leggyakrabban a 60-as évektől a 80-as évekig szerepelt. Az utána következő évtizedekben kissé csökkent népszerűsége, de még így is a leggyakoribb és legkedveltebb nevek közé tartozik.

Csak néhány idegen nyelven találkozunk az Attila névvel, többnyire azonos alakban, de a csehek Atila, az olaszok Attilio, Attiliano formában viselik.

Köznevesült változatai közül a legismertebb az atillának nevezett magyar nemesi viselet, amely díszes, zsinóros, csípőn alul érő, testhez simuló férfikabát.

***

Az Origo cikke alapján Pogonyi Edina névelemző szerint leginkább eképpen jellemezhetőek: Attila, a hódító. Az Attila nevet viselő férfiakban nagy ellentét feszül: egyrészt szeretetre méltóak, udvariasak, fontos számukra, hogy szeressék őket, másrészt minden áron szeretnék érvényesíteni az akaratukat. Ha egy csatát elveszítenek, akkor újult erővel állnak az újabb kihívások elé.

Attila férfinév a hun fejedelem germán, közelebbről gót eredetű neve. A gót atta, kicsinyítőképzős származéka. Jelentése: atyácska.

Az Attila nevet viselő férfiak nagyon kedves és szeretetre méltó, udvarias emberek. Fontos számukra, hogy kedveljék és szeressék őket, éppen ezért sok mindent megtesznek azért, hogy elfogadják őket a világban. Számukra nagyon fontos a társ, a párkapcsolat, az érzelmek megtapasztalása. A megfelelés vágya és az egyéni érdek érvényesítése azonban gyakran összeütközésbe kerül személyiségükön belül. Ezért óriási feszültség és energia halmozódik fel bennük, amelynek állandó kifutási lehetőséget keresnek.

Az Attila nevet viselő férfiak számára nagyon fontos, hogy a környezetükben vezető szerepet tölthessenek be, hogy környezetük felnézzen rájuk. Éppen ezért ösztönösen bennük van a vezetői képesség, nagyszerűen tudják irányítani a körülöttük élő embereket.

Szeretik és élvezik az életet, éppen ezért vágyaik megvalósulása, vagy azok megvalósítása fontos szerepet kap az életükben. Az Attila nevet viselő férfiak többsége rendkívül temperamentumos, vagy éppen hirtelen természetű, és ez a viselkedés sok feszültséget teremthet környezetében. Ugyanakkor igazán életigenlő emberek, akik ha valamit a fejükbe vettek, azt tűzön-vízen át megvalósítják. Sokat kell harcolniuk az életben, éppen ezért az életre mint egy feladatra, vagy éppen egy kihívásra tekintenek. Nem célszerű terveik útjába állni, mert az egyetlen dolog, amit nehezen viselnek, ha nem teljesülhet az akaratuk. Ilyenkor képesek úgy küzdeni, mintha az életük múlna a küzdelem kimenetelén.

Ha a harcban, vagy a küzdelemben alul maradnak, nem siránkoznak sokáig az elszenvedett vereségen, inkább újult erővel állnak az újabb kihívások elé. Talán éppen az elszántságuknak és erejüknek köszönhetően alkalmasak bármilyen csoport vezetésére. De attól sem riadnak vissza, ha olyan területen kell bizonyítaniuk, amelyek veszéllyel járnak. Igazán kalandvágyó, szenvedélyes és szélsőséges férfiak lehetnek.

Sokszor nemcsak a fizikális tettek, de az érzelmek területén is megmutatkoznak ezek a szélsőségek. A szerelemben képesek a nagyon mély érzelmek megélésére. Olyannyira fontossá tud válni számukra párkapcsolatuk, hogy kicsit birtoklóvá, esetenként féltékennyé válnak. Nehezen tudnak érzéseikről beszélni, ezért "csak" tetteiken keresztül képesek elmondani mennyire kötődnek valakihez.

Az érzelmeknek azonban nem csak a pozitív oldalát képesek szélsőségesen megélni, de a negatív oldalát is. Nem érdemes őket megbántani, mert soha nem felejtik el. Képesek egy-egy sértést évekig magukban hordozni, magukba zárni, és majd revansot venni akkor, amikor a legjobban fáj. Megérzik minden ember gyenge pontját, és képesek szavakkal "halálos döfést" mérni másokra. Életükben sok olyan esemény történhet, amelyet mások előtt titkolnak. Sokszor még a saját párjuk sem ismeri őt igazán. De talán éppen ezektől a titkoktól válnak kiismerhetetlen és izgalmas férfivá.

***

Attila név védőszentje

Zamorai Attilanus (Szent Attila) püspök (850?-919) alakjához több legenda is kötődik. Attila Jeruzsálembe zarándokolt, hogy vezekeljen ifjúkora bűneiért. Zamorából indult, és amikor a Duero folyó feletti hídon ment át, püspöki gyűrűjét a vízbe dobta. Két évig koldulásból élt. Egyik éjjel jelt kapott, hogy visszatérhet városába. Nem sokkal később San Vicente de Cornu remeteségében az ebédre felszolgált hal belsejében megtalálta eldobott gyűrűjét. Attila ezt isteni jelként értelmezte, mely szerint bocsánatot nyertek bűnei, és visszatérhet püspöki székébe. A legenda szerint ekkor megszólaltak a város harangjai, és Attila ruhája püspöki öltözetté változott. 1095-ben II. Orbán pápa avatta szentté.

Az Attila név becézése: Ati, Atika, Atácska, Atti, Attika, Atus, Tilla, Tillus

Jellemzése: azokban a helyzetekben, amelyben céljai vannak, szorgalmas és kitartó. Sokszor rugalmatlan, makacs, szívósan küzd az anyagi sikerekért.

***

Attila rezgésszáma:

A + T + T + I + L + A = 1 + 2 + 2 + 9 + 3 + 1 = 18 = 1 + 8 = 9

Jelentése, értelmezése:

9.: Az önfeláldozók és a segítők

Rájuk jellemző, hogy egész életük során segítséget nyújtanak másoknak, és rájuk mindig, minden helyzetben lehet számítani! Az emberiség sorsa pedig mindig fontosabb lesz nekik,mint saját maguk. Segítőkészek és önfeláldozók, ezért nagy anyagi javakat sosem élvezhetnek, hiszen ahogy pénzhez jutnak, rögtön szétosszák, és eladományozzák másoknak.

Forrás:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Attila_(keresztn%C3%A9v)

https://www.nevenapja.hu/nevnapok/attila_nevnap.html

https://blog.bvkati.hu/?p=29

https://femina.hu/gyerek/januari-keresztnevek-eletfeladata/

https://femina.hu/gyerek/eletfeladat_keresztnev/

https://www.nevnap.com/nev/attila

https://nevnaplap.hu/az-attila-nevnap-eredete-es-jelentese/

https://www.origo.hu/itthon/20050106attila.html

https://mainevnap.com/attila-nevnapja